ВЕСТИ
01.09.2022.
BORU JE POTREBAN PLAN ODRŽIVE URBANE MOBILNOSTI
Plan održive urbane mobilnosti je politička mera koja je definisana kao cilj za poboljšanje pristupačnosti gradskim oblastima, koja obezbeđuje visok kvalitet i održivost mobilnosti za sve učesnike u saobraćaju.
Za razliku od tradicionalnog planiranja saobraćaja, Plan održive urbane mobilnosti podrazumeva "integraciju, participaciju i evaluaciju" kao osnovne principe, kako bi zadovoljio postojeće i buduće potrebe stanovnika za mobilnošću, te osigurao bolji kvalitet života u gradovima i njihovoj okolini.
Saveti i smernice za razvoj urbane mobilnosti na teritoriji grada Bora su dostupni na www.bicibor.rs
U prilog našoj inicijativi govore i rezultati našeg istraživanja. Naime, veliki procenat Borana (87,68%) smatra da je potrebno da grad Bor donese Plan održive urbane mobilnosti.
Istraživanje je dostupno na linku
Unapređenje saobraćajnog i urbanističkog prostora na teritoriji grada Bora je nezamislivo bez primene „Humanog inženjeringa", koncepta koji zahteva drugačiji pristup rešavanju problema i drugačije oblikovanje saobraćajnog i urbanističkog prostora uz primenu inovativnih, praktičnih i jednostavnih rešanja koja bi zadovoljila sve učesnike u saobraćaju.
Drugim rečima, uređenjem grada Bora treba se fokusirati na čoveka i stvarim zahtevima i potrebama koje imaju njegovi građani.
PLAN ODRŽIVE URBANE MOBILNOSTI ZA GRAD BOR TREBA DA OBUHVATI SLEDEĆE CILJEVE:
- Razumevanje trenutnih putnih karakteristika i predviđanje putnih potreba za određeni planski period;
- Da mobilnost postane prioritet za sve društveno-ekonomske grupe;
- Da se proceni uticaj urbanog planiranja saobraćaja na životnu sredinu, na osnovu putne potražnje i tehnoloških izbora;
- Integracija transportnih opcija sa strukturom korišćenja zemljišta i planiranim regionalnim razvojem, kao i stvaranje alternativnih transportnih opcija sa ciljem postizanja mobilnosti sa niskim sadržajem ugljenika;
- Razviti plan mobilnosti koji je ekonomski, socijalno, ekološki i tehnološki održiv, sa ciljem postizanja niskog sadržaja ugljenika, kao i uključivanje takvog plana u razvojne urbanističke i transportne planove;
- Predložiti program za uspešno sprovođenje odabranih intervencija;
- Obratiti odgovarajuću pažnju na pešake i nemotorizovana prevozna sredstva u okviru planiranja saobraćaja;
Glavni cilj održivog urbanog saobraćaja jeste da pruži i osigura dostupnost i bezbednu mobilnost za celokupnu urbanu populaciju, bez obzira na njihov društveno-ekonomski status, na način koji neće ugroziti životnu sredinu. Drugim rečima, održiva mobilnost treba da posluži kao putokaz za aktivnosti i infrastrukturni razvoj koji će osigurati poželjni nivo mobilnosti i smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte iz sektora saobraćaja.
Ulica je osnovni arhitektonski prostor grada, i nije namenjena samo za kretanje motornih vozila već i za kretanje ostalih učesnika u saobraćaju (pešaka, dece, biciklista, starijih lica, osoba sa invaliditetom itd.) i od nje zavisi život naselja i ljudi koji tu žive.
Da bi došli do zadovoljavajućeg rešenja potrebno je sagledavanje celokupne ulične mreže grada Bora i preduzimanje niza saobraćajno-regulativnih, građevinskih, urbanističkih i arhitektonskih mera čiji bi cilj bio formiranja jedinstvenog i bezbednog prostora dostupnog za sve korisnike.
Ovo je svakako veoma dug put koji počinje snagom argumenata, kojom možemo da se trudimo da ukažemo na potrebe promene svesti građana, nadležnih i struke. Takođe smo svesni da je ta promena neminovna, jer u suprotnom će nam kompletan javni prostor biti zauzet automobilima, što parkiranim, što njima namenjenom infrastrukturom.
Inicijativa je upućena: gradonačelniku Bora, gospodinu Aleksandru Milikiću, predsedniku skupštine grada, gospodinu Draganu Žikiću, zameniku predsednika skupštine grada, gospodinu Ivanu Vučkoviću, Gradskom veću, gospodinu Igoru Jankoviću, Odeljenju za privredu i društvene delatnosti, Odeljenju za urbanizam, građevinske, komunalne, imovinsko-pravne i stambene poslove, Savetu za bezbednost saobraćaja i J.K.P. za stambene usluge - Upravljaču puta na teritoriji grada Bora.
Inicijativa se vezuje za ciljeve dekade bezbednosti saobraćaja 2021. do 2031. proglašene od strane Ujedinjenih nacija. I za jedan od ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija koji nosi naziv „Održivi gradovi i zajednice“ koji ima za cilj stvaranje održivih gradova – gradova koji su pristupačni, sa dobrim sistemom javnog prevoza, biciklističkom i pešačkom infrastrukturom i velikim brojem zelenih površina.
Više o inicijativi za izmene Odluke o tehničkom regulisanju saobraćaja na teritoriji grada Bora: link
Više o inicijativi da Bor dobije biciklističku infrastrukturu - link
Inicijativa se realizuje u sklopu projekta „Kreći se održivo - Bor na dva točka" koji je je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.
Da grad Bor bude bezbedan, pristupačan i saobraćajno uređen!
Naslovna ilustracija: link